KASTAMONU MERKEZ ve TAŞKÖPRÜ

Gezimiz saat 09.30’da Cumhuriyet Meydanı’nda toplanmayla başlıyor. Buradan hareketle yürüyerek şehir merkezindeki gezilerimizi yapıyoruz. Göreceğimiz yerler: Cumhuriyet Meydanı, Nasrullah Meydanı ve bunların çevresinde bulunan anıt ve eserler, çarşı ve medrese ziyaretleri. Yöresel ürünleri tanıma; Kastamonu’da asırlardır evlerde çekilen, bizim ise imalathanesinde yapımını izleyeceğimiz çekme helva tadımı, Kastamonu’nun nemsiz ve tertemiz havasında kurutulan, geleneksel yöntemler ile hazırlanan pastırma ve tadımı, Kastamonu susamsız simidi ile yapılan tirit tadımı. Gezimiz sırasında Kastamonu geleneksel konak mimarisini yansıtan ve içinde sergilenen eserlerle Kastamonu’daki son dönem Osmanlı yaşam kültürünü yansıtan Liva Paşa konağını da göreceğiz. Öğlen saatinde Taşköprü’ye doğru hareket ediyoruz. 45 dakikalık yolculukla varışın ardından Taşköprü merkezinde ilçenin ünlü kuyu kebabını yemek için öğle yemeği molası veriyoruz. Yemeğimizin ardından Taşköprü’de gezilerimize başlıyoruz. Göreceğimiz yerler: Kent Tarihi Müzesi, tarihi santral binası, tarihi Taş köprü, Delibeyoğlu konağı, Taş Camii… Gezimizin sonunda bir sarımsak entegre tesisini ziyaret edip, siyah sarımsak üretimi hakkında bilgi alabiliriz. Ardından Kastamonu’ya dönüşe geçiyoruz. Zamanımız elverirse yoldan kısa bir sapmayla, Donalar köyünde M.Ö. 5. Yüzyıldan kalma muhteşem Donalar kaya mezarını görebiliriz. Ardından Kastamonu’ya dönüş. Turumuzun sonu. Konaklama veya dönüş yolculuğu…

Not: Programımız Cumartesi gününe denk gelirse, sabah kahvaltısından sonra Kastamonu pazarı ziyareti yapabilir ve burada özellikle köylü pazarı ve kadınlar pazarı kısmında taze köy ürünlerinden satın alabiliriz. Mevsime göre taze bulabildiğimiz sebzelerden, taze köy tereyağı, yoğurdu, kuru meyveler, ekşiler, reçeller, pestiller, vb. alabiliriz. Mevsimine göre taze mantar bulursak alabiliriz.

TUR FİYATI: 130 TL (minimum 8 katılımcı ile)

Tur fiyatına dahil olanlar:

*Klimalı minibüsle ulaşım
*Rehberlik hizmeti

Tur fiyatına dahil olmayanlar:

*Herhangi bir yemek
*Sigorta
*Herhangi bir müze giriş ücreti

Turumuz minimum 8 katılımcı ile hareket eder. Sayının bunun altında kalması durumunda istenirse tur gerçekleşir ancak fiyat bir miktar artar.

Turlara katılmak İçin İletişim bilgileri
Tel: 0366-212 82 02 – info@kastrofest.com

Tur ProgramlarıGeri dön